Dlaczego wyświetlacze nie są kalibrowane?

Miejscem wyboru produktu jest zazwyczaj salon producenta, lub supermarket. W ostrych warunkach oświetleniowych panujących w takim sklepowym otoczeniu najatrakcyjniej prezentuje się telewizor najbardziej jaskrawy, do tego więc dążą producenci - zby uzyskać maksymalną jaskrawość, kosztem jakiejkolwiek wierności reprodukcji obrazu.

Gdy telewizor stanie już w salonie wiele osób doznaje szoku. Zbyt wysoką jaskrawość można obniżyć, ale reprodukcja obrazu pozostaje mierna.

Telewizory z wyższej półki zazwyczaj posiadają jeden lepszy tryb fabryczny, np. "THX", jednak jest on wgrywany masowo, a nie ustawiany indywidualnie (podniosłoby to znacznie koszty), dlatego zawsze można wyciągnąć jeszcze więcej jakości z telewizora.

Obraz w reżyserskiej postaci

Ideą kalibracji jest takie ustawienie ekranu telewizora lub projektora, by generował obraz możliwie najbardziej zbliżony do wzorcowego, tj. tego, który zaakceptowali twórcy filmu. W praktyce oznacza to, że ekran jest kalibrowany tak samo jak monitory w studiach montażowych i wygląd obrazu zaczyna odzwierciedlać jego oryginalną formę
W dobie telewizji HD jest to bardzo ważne. Obraz Full HD jest tak dobry, tak precyzyjny, że zmarnowanie jego potencjału złymi ustawieniami telewizora jest poważną stratą. Przecież dobrze byłoby zachować oryginalny przekaz wszystkich efektów artystycznych, jakie dał nam twórca, nieprawdaż?

Telewizory z niższej półki poprawnie skalibrowane reprodukują obraz wierniej niż droższe, ale nieskalibrowane modele

Co da mi kalibracja?

Poprawnie przeprowadzona kalibracja zmniejsza do zera typowe przekłamania obrazu, które są dokuczliwe podczas seansów.

Typowe przekłamania to: brak widoczności detali w cieniach, słaba kontrastowość obrazu, zafałszowane kolory (odcienie skóry, kolor trawy, nieba, czy wody). Część z nich zilustrowaliśmy poniżej (najedź aby powiększyć):

Zły balans bieli

Nieprawidłowa gamma

Przekłamania barw

Przekontrastowanie

Błędy nasyceń

Złe poziomy czerni/bieli

Poprawna reprodukcja obrazu

poprawna reprodukcja obrazu

Zarówno najtańsze jak i najdroższe telewizory posiadają kilka(naście) predefiniowanych trybów obrazu np: Dynamiczny, Standardowy, Kino, Sport. Kalibracja jest kompletnym odejściem od idei "trybu". Zyskujemy nowy optymalny profil odzwierciedlający prawdziwy wygląd obrazu w Twoich warunkach oświetleniowych.

Jak przebiega kalibracja?

Proces kalibracji to skrupulatna praca technika, która trwa do kilku godzin. Obraz analizowany jest miernikami i krok po kroku optymalizowany pod każdym drobnym względem, który składa się na ostateczną jakość.

Przykłady

1 Telewizor wyświetla obraz "po swojemu"

1 Przed kalibracją

Gdy nie mamy punktu odniesienia może wydawać się, że obraz wygląda poprawnie...

2 Pomiary pozwalają określić przekłamania i wyliczyć korekty

Pomiarowo możemy skorygować każdy aspekt obrazu mający wpływ na fałszowanie przekazu i wrażenia widza.

Co dokładnie korygujemy?

Regulacja wstępna:

  • ustawienie referencyjnych poziomów czerni i bieli
  • ustawienie ostrości statycznej
  • ustawienie płynności ruchu (na odpowiednich materiałach)
  • dostosowanie funkcji telewizora
    "polepszających obraz", w zależności od źródła
  • ustawienie jasności/czujników światła względem warunków oglądania

Kalibracja zaawansowana:

  • (2/10/14/20) punktową kalibrację balansu bieli
  • wielopunktową korekcję współczynnika gamma (charakterystyki jasności)
  • Korekcję przestrzeni barwnej (wierzchołków barw R,G,B i C,M,Y) w trzech płaszczyznach (H/S/L), analizując do 90 wzorców barw (3 poziomy jasności i 5 poziomów nasyceń dla każdego koloru)
porównaj obrazy

3 Otrzymujemy obraz w reżyserskiej postaci

2 Po kalibracji