Co to jest kalibracja telewizora i jak zmienia obraz?

Definicja kalibracji jest krótka: to zabieg sprzętowego ustawienia obrazu do wzorca, do którego zestrojone są monitory w studiach filmowych. W rezultacie otrzymujemy taki wygląd obrazu, jaki widział reżyser. Przykładowo możemy obejrzeć “Gwiezdne Wojny” tak jak widział je George Lucas.

Jest to istotne, ponieważ ten sam film wygląda zupełnie inaczej na dwóch egzemplarzach nieskalibrowanych telewizorów. Wierna reprodukcja gwarantuje zaś właściwy klimat i wciąga widza w fabułę.

poprawna kalibracja / brak kalibracji

Czy do każdego filmu potrzebna jest inna kalibracja?

Nie, ta sama kalibracja pasuje do każdego filmu, czy audycji telewizyjnej, ponieważ normy obrazu obowiązują globalnie. Każdy artysta ma swój unikalny styl, który zostanie wiernie przedstawiony na skalibrowanym telewizorze lub projektorze. Standardowym przykładem jest "Matrix", który w oryginalnej postaci jest zielonkawy i właśnie tak wygląda na skalibrowanym TV. Poza takimi wyjątkami wspólnym mianownikiem filmów są zazwyczaj naturalne odcienie skóry, widoczne detale w czerniach, naturalna płynność i ostrość obrazu.

Zwróćmy uwagę jak różny obraz potrafią przedstawiać telewizory na swoich standardowych ustawieniach:

Jak przetestować TV w sklepie?
Jaki telewizor Ultra HD wybrać?

Przyjrzyjmy się półce wyświetlaczy przedstawionej na powyższym zdjęciu – cztery różne telewizory i każdy z innym obrazem. Jak rozróżnić, czy oceniamy właściwie cechy filmu, czy tylko cechy ustawień wyświetlacza? W takiej sytuacji trudno oczekiwać, że akurat ustawienia naszego telewizora nie zmieniają wyglądu treści wideo. Sprzętowa ingerencja w funkcje kalibracyjne niejednokrotnie potrafi zmienić nasze zdanie o telewizorze, eliminując irytujące problemy takie jak: przesycone barwy, nienaturalne odcienie skóry, niewidoczne detale w czerniach, problemy z płynnością, czy też pikselizacje na konturach. Wystarczy zobaczyć jak diametralnie zmienia się nasza ocena jakości obrazu po prostym przełączeniu „Stylu obrazu”.

Czy należy kalibrować wszystkie tryby obrazu?

W praktyce, tryby oglądania są zanegowaniem wiernego przekazu tego-co-widział-reżyser. Pozwalają wpływać na jego wygląd nie dając odpowiedzi na fundamentalne pytanie – jak ten film został stworzony? Skorygowane parametry wprowadza się w jeden wybrany tryb chyba, że dokonujemy kilku osobnych kalibracji (np. dodatkowo do treści UHD z HDR). Więcej o dostępnych wariantach kalibracji w cenniku.

Tryb osobisty w telewizorze Tryb standard w telewizorze Tryb Jaskrawy w telewizorze Tryb Film w telewizorze

Styl obrazu

  • osobisty
  • standard
  • jaskrawy
  • film

Tam gdzie powstają treści wideo, czyli w profesjonalnych studiach filmowych (obsługujemy wiele firm tego typu) wszystkie wyświetlacze wyświetlają obraz dokładnie tak samo. Nie ma zatem różnicy, czy reżyser siada do pracy w Warszawie, czy w Krakowie. W Polsce czy w Hollywood, albo w Tokio. Wszędzie zobaczy swój film tak samo i podejmie takie same kreatywne decyzje. Dlaczego więc film miałby inaczej wyglądać na Twoim TV lub projektorze?

Czy producenci kalibrują telewizory fabrycznie?

Czy telewizory wychodzące z fabryki nie są identyczne? Czy producent nie robi kalibracji na taśmie produkcyjnej? Dlaczego?

– Odpowiedź na powyższe kwestie jest prostsza niż się wydaje.

Zacznijmy od tego, że poszczególne egzemplarze tych samych wyświetlaczy mogą znacznie się od siebie różnić. Na forach nietrudno znaleźć kilka zdjęć takiego samego telewizora, gdzie na jednej sztuce są większe plamki albo przejaśnienia niż na drugiej. Trudno więc upierać się, że ekrany są bardzo powtarzalne. W przypadku projektorów sprawa jest przesądzona z góry, ponieważ dochodzi jeszcze efekt ekranu i otoczenia. Oczywiście nie jest też tak, że producent produkuje telewizory, które nie są stworzone do wiernej reprodukcji obrazu – każdy TV posiada tryby obrazu, wśród których przynajmniej jeden nastawiony jest na reprodukcję zgodną z normami na tyle na ile da się to zrobić masowo. Indywidualna kalibracja każdego TV z osobna jest nieuzasadniona ekonomicznie, ze względu na niskie (gdy uwzględnić skalę produkcji) zainteresowanie dopracowanymi kolorami, a także potrzebny nakład czasowy.

Jaki telewizor wybrać w sklepie?

– Osobną kwestią jest to, że znacząca większość nabywców wybiera model, który najszybciej przyciągnie wzrok.

Oceniając obraz w jaskrawych, sklepowych, pomieszczeniach krzykliwe i zupełnie nienaturalne ustawienia pomagają się telewizorowi wyróżnić spośród innych, pozornie podobnych produktów. Dotyczy to wszystkich TV bez względu na półkę cenową. Wystarczy spojrzeć na sklepową wystawkę wyświetlaczy.

Czy mój TV wymaga kalibracji?

Czy efekt kalibracji będzie widoczny? Czy robi różnicę przy codziennym oglądaniu?

Doświadczenie podpowiada, że bez wątpienia tak, dlatego z sukcesem prowadzimy kampanię "Nie zauważysz różnicy? Nie poniesiesz kosztów". Skala zmian zależy konkretnie od tego do jakich ustawień się przyzwyczailiśmy i na ile daleko są one od studyjnych norm do których skalibrowany zostanie ekran. Nie spotkaliśmy się do tej pory z sytuacją w której klient przypadkowo ustawiłby optymalnie kilkadziesiąt, lub kilkaset parametrów kalibracyjnych, do których często nie ma nawet łatwego dostępu.

Poniżej, jeden z wielu, przykładów kalibracji na telewizorze Sony XE9405, który trafił do naszych wewnętrznych testów. Pamiętajmy, że różnica jest poglądowa, ponieważ na innym telewizorze, a nawet innym egzemplarzu tego TV może wyglądać zupełnie inaczej.

Wybierz ustawienia obrazu

  • tryb fabryczny
  • najlepszy tryb fabryczny
  • profesjonalna kalibracja
  • referencja (studio)

Jak przebiega kalibracja?

By kalibracja spełniła swoje zadanie, musi być przeprowadzana na konkretnym egzemplarzu wyświetlacza, z wiedzą o warunkach w jakich będzie on pracował. Nie da się przenieść ustawień z drugiego, nawet takiego samego modelu urządzenia (w takim wypadku producent wgrałby kalibracje w każdy TV masowo). Proces musi być wykonany sprzętowo, a rodzaj i klasa sprzętu do kalibracji są bardzo ważne - więcej o tym w "co nas wyróżnia". Typowy scenariusz to podłączenie urządzeń pomiarowych i generatorów obrazu do Twojego wyświetlacza, a następnie praca na specjalistycznym oprogramowaniu. Dzięki zastosowaniu autorskich rozwiązań, proces, w naszym wykonaniu, trwa od 50 do 90 minut.

Czy można wykonać kalibrację samodzielnie lub dostać od sprzedawcy?

Amatorskie formy ustawień „na oko”, bądź "na planszach testowych" chętnie stosowane przez sprzedawców wyświetlaczy, nie są kalibracją, nawet jeśli noszą taką nazwę. Opierają się bowiem tylko o subiektywne, chwilowe doznania danej osoby. Do wykonania kalibracji niezbędne jest kosztowne zaplecze sprzętowe, oraz specjalistyczna wiedza. Warto zwrócić uwagę jakimi certyfikatami może pochwalić się wykonawca, oraz jakie portfolio i opinie posiada, a także jakim urządzeniem się posługuje i czy poświadcza usługę protokołem.

Osoby pragnące zgłębić temat zapraszam do przeczytania niezależnego testu usług kalibracyjnych

Sprzętowa kalibracja telewizora
Zamów kalibrację